Schoolplein ontwerp Breda – van tegels naar een groen en avontuurlijk buitenplein

Schoolplein ontwerp

Basisschool De Weerijs in het centrum van Breda onderging een grote transformatie. Het monumentale pand werd van binnen gemoderniseerd, en ook buiten moest alles anders. Een schoolplein vol tegels maakte plaats voor een groen, speels en avontuurlijk buitenplein — met subsidie van de gemeente Breda en Jantje Beton.

schoolplein-de-weerijs-breda-oude-situatie-versteend
schoolplein-de-weerijs-breda-oude-situatie-versteend

Het plein is klein en openbaar toegankelijk, wat de nodige eisen stelt aan het ontwerp. Alles moet bestand zijn tegen intensief gebruik, ook buiten schooltijden. Daarnaast vroeg de combinatie van een monumentaal pand en een moderne speelomgeving om een zorgvuldige balans. Het plein is opgedeeld in twee zones: één voor de onderbouw en één voor de bovenbouw, elk met hun eigen karakter en speelmogelijkheden.

De jongste kinderen spelen op een zacht, avontuurlijk plein met houtsnippers als ondergrond. Een houten speeltoren met touwbrug en ladder nodigt uit om te klimmen en te ontdekken. Een bestaande boom kreeg een ronde houten vlonder, een plek om even bij te komen of een podium. Een levende wilgentunnel groeit langzaam dicht en wordt straks een magische doorgangspoort. De aanplant staat nog in de kinderschoenen, maar als de bosjes volgroeien kunnen kinderen er doorheen rennen en kleinfruit plukken.

De oudere kinderen hebben ruimte nodig voor beweging én uitdaging. Een deel van het plein is bewust verhard gehouden voor basketbal, tafeltennis en rennen. Daaromheen is volop groen aangebracht met struiken, planten en houten speelelementen. Ook hier zorgt de aanplant straks voor extra avontuur en beleving.

schoolplein-ontwerp-breda-bovenbouw-groen-speeltoestellen-de-weerijs

Het resultaat is een schoolplein dat klopt. Groen genoeg om te ontdekken, avontuurlijk genoeg om te spelen, en robuust genoeg voor dagelijks gebruik door de hele buurt. En het mooiste moet nog komen, wanneer het groen volgroeid is.

Bent u ook op zoek naar een groen en avontuurlijk schoolplein? Ik denk graag met u mee over de mogelijkheden, ook bij een klein of uitdagend buitenplein. Neem vrijblijvend contact op voor een kennismakingsgesprek.

Dit ontwerp is tot stand gekomen tijdens mijn werk als tuinontwerper bij Braat Makers van Groenbeleving.

Back To Top